باریستا کیست؟

کلمه باریستا در اصل یک لغت ایتالیایی است و باریستا به خانم یا آقایی گفته می شود که در کافی شاپ ها پشت میز کار می کند و نوشیدنی های گرم و سرد مشتریان را تهیه می نماید.

اما در آمریکا لغت باریستا به طور خاص برای افرادی به کار می رود که تخصص شان تهیه انواع قهوه است و امروزه اصطلاح باریستا برای کسانی استفاده می شود که تخصص اصلی شان تهیه انواع قهوه است .
آنها باید دقیقا با امکانات و قابلیت های دستگاه اسپرسو ساز حرفه ای هم در حالت دستی و هم در حالت نیمه-تمام اتوماتیک آشنا باشند. زیرا این دستگاه مهمترین ابزار کار باریستا است.
مهارت های یک باریستای حرفه ای خیلی بیشتر از تهیه قهوه اسپرسو با کیفیت است. یک باریستا باید بتواند کیفیت و طعم قهوه را تشخیص دهد، برخی از آنها تخصص لازم برای میکس کردن انواع قهوه بر اساس سلیقه مشتری را دارند یا بر اساس دانش و اطلاعات خود می توانند قهوه باب میل مشتری را به وی ارائه دهند، همین طور با انواع مختلف آسیاب کردن قهوه جهت مصارف مختلف آشنایی دارند. بخشی دیگری از مهارت آنها مربوط به تهیه فوم شیر جهت تهیه انواع نوشیدنی های بر پایه اسپرسو مانند کاپوچینو یا کافه لاته و … است. یک باریستای خوب به جز موارد ذکر شده تخصص و مهارت در تهیه انواع دیگر قهوه ها را دارد همچنین برخی از باریستا ها به طور تخصصی مهارت در تهیه لاته آرت، رست قهوه و تهیه نوشیدنی های سرد بر پایه قهوه را نیز دارا هستند.
برای باریستا شدن فرد باید بتواند انواع مختلف قهوه ها را درست کند که این مستلزم گذراندن دوره های تخصصی باریستایی و همچنین نیاز به کار تجربی و تمرین فراوان دارد. یک باریستا علاوه بر دانش و تخصص باید علاقه بسیار زیادی به قهوه داشته باشد. هیچگاه از یادگیری دست نکشد و بتواند از خلاقیت، ابتکار و سرعت عمل خود خصوصا در زمان های شلوغ کافه استفاده کند.

 

منبع:کاکا

این نوشته در قهوه ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید