طرز تهیه قهوه ترک

ابتدا به یک ظرف قهوه ی ترکی ( Turkish coffee pot ) ، یک قاشق ، شکر و قهوه ای که به اندازه ی یک پودر نرم آسیاب شده ، نیاز دارید . با وجود اینکه بیشتر مردم از دانه های Arabica استفاده می کنند اما در واقع مهم نیست چه مدل قهوه ای را شما استفاده می کنید . با این حال باید Medium Roast باشد زیرا هنگام درست کردن این قهوه بار دیگر آن را رست میکنید . شما میتوانید قهوه ی ترک را از راه های مختلفی تهیه کنید :

۱ – آسیاب مخصوص ترک را بخرید و خودتان قهوه را آسیاب کنید .
۲ – در فروشگاه های محل زندگی خود ، قهوه را آسیاب کنید .
۳ – یا به صورت آماده ، قهوه ی مخصوص را خریداری کنید .

آماده سازی :
۱ – مقدار آب سردی که لازم خواهید داشت را اندازه گیری کنید .
۲ – ظرف مخصوص قهوه که در داخل آن آب ریخته اید را روی اجاق قرار دهید و شعله را به مقدار متوسط رو به بالا تنظیم کنید . ( تا هنگامی که آب گرم شود )
۳ – نصف قاشق چایخوری سرپر قهوه به ازای هر فنجان ، اضافه کنید . فعلا هم نزنید و اجازه بدهید قهوه بر روی سطح شناور شود . زیرا اگر هم بزنید ممکن است قهوه گلوله شود .
۴ – شکر را اضافه کنید و همچنان هم نزنید . اجازه بدهید آب ( مثل بالا ) کمی گرم شود .
۵ – قهوه شروع به فرو رفتن در آب می کند . آب آنقدر گرم است که شکر را حل می کند . چند بار هم بزنید و شعله را کم کنید .
۶ – هنگامی که حلقه های حباب را دیدید که روی سطح شکل گرفته اند ، کمی شعله را کم کنید یا ظرف را از روی شعله بردلرید . به حباب هایی که در حال تشکیل شدن هستند ، توجه کنید . حباب ها در این مرحله باید از نظر سایز ، کوچک باشند .
۷ – از این مرحله به قهوه تان با دقت توجه کنید . اجازه ندهید دما آنقدر بالا رود که جوشیدن آغاز شود ( هیچ وقت اجازه ندهید بجوشد ) . اصل اساسی در اینجا این است که اجازه دهید قهوه یک کف غلیظ بسازد که این مسئله در دمای ۱۵۸ فارنهایت یا همان ۷۰ درجه سانتیگراد رخ می دهد ( خیلی سرد تر از دمای جوش که ۲۱۲ فارنهایت یا همان ۱۰۰ درجه سانتیگراد است ) . اگر دم کردنتان به جوشیدن منجر شود هیچ وقت فوم نخواهید داشت زیرا به راحتی بخار می شود .
۸ – تا جایی که می توانید قهوه تان را در مرحله ی فوم نگه دارید بدون اینکه اجازه بدهید قهوه بجوشد . حتی می توانید در این مرحله قهوه تان را کمی هم بزنید . هرچه غلیظ تر شود ، طعم بهتری می گیرد . همچنین قهوه تان باید تازه باشد وگرنه آنچنان خوب فوم نمی گیرد . اگر دما بالا رود و سبب شود قهوه سطحش بالا بیاید ، یا ظرف را از روی شعله بردارید و یا شعله را کم کنید . این جا تقریبا کار شما تمام شده است . این پروسه را تا هنگامی که فوم بالا بیاید و سرد شود انجام دهید .

سپس قهوه را در فنجان بریزید ( در ابتدا سریع ، تا قهوه از فوم خارج شود و سپس آرام ) و بعد اطمینان حاصل کنید که هر فنجان مقدار مساوی فوم دارد .
اگر چندین فنجان قهوه سرو می کنید ، بهتر است که فوم را به هر فنجان با قاشق وارد کنید .

ایبریک کافی

نوشیدن :
۱ – قهوه ی ترک همیشه با یک لیوان آب سرو می شود و آب ابتدا نوشیده می شود که طعم دهان عوض می شود .
۲ – ۳۰ ثانیه صبر کنید تا دانه های قهوه ی آسیاب شده ، ته نشین شوند .
۳ – یک مکان آرام و راحت پیدا کنید تا قهوه ی دل نشین تان را نوش جان کنید .

این نوشته در قهوه ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید